Informator Medyczny

Hipnoza - terapia naturalna

{mosimage}Na temat hipnozy napisano już wiele artykułów i publikacji. Doktor Andrzej Kaczorowski, znany hipnoterapeuta wydał już dwie książki i ponad 200 artykułów, które ukazały się w wielu informatorach i czasopismach medycznych w kraju i za granica. Pomimo tak licznych publikacji hipnoza nadal wzbudza u ludzi mieszane uczucia. A co ciekawe, że osoby wykształcone i zajmujące się leczeniem i terapią bardzo mało wiedzą na ten temat. Dlaczego tak się dzieje?

 

Fragmenty artykułu p.t. „Hipnoza - terapia naturalna” Miesięcznika Medycznego Wrocławskiego wydawnictwa „INFORMED” Nr 3(18) marzec 2004 roku Wrocław.


- „Pacjenci przychodzący na zabieg zawsze się boją hipnozy" - mówi Dr Kaczorowski - „W tym stanie często występują fiksacje umysłu. Pojawiają się złudzenia słuchowe, wzrokowe, myślowe. Niedawno był u mnie pacjent, który po wybudzeniu z hipnozy narzekał, ze nie mógł zasnąć.
Cały czas przeszkadzała mu wiertarka hałasująca za ścianą. Zdziwiłem się! Owszem, ktoś używał wiertarki przez 2, 3 minuty, ale na samym początku seansu. Potem zapadła cisza. Świadomy umysł tego pacjenta zapamiętał ten dźwięk, który trwał tylko 3 minuty. W stanie hipnotycznym włącza się podświadomość. Powstaje luka w czasie. Po wybudzeniu pacjenta znów włączyła się świadomość. Pacjent miał wrażenie, ze wiertarka pracuje cały czas. Nieprawidłowe wyobrażenia o hipnozie pochodzą z wielu źródeł. W niektórych filmach, czy książkach hipnoza jest przedstawiana jako tajemna moc, dzięki której można wpływać na innego człowieka, podporządkować go.
Podobny odbiór możemy wynieść oglądając pokazy hipnozy estradowej. W tym miejscu chciałbym rozwiać wszelkie nieprawdziwe wyobrażenia o hipnozie, dlatego demonstruję pokazy hipnozy estradowej w połączeniu z hipnozą terapeutyczną, aby obalić dotychczasowe nieprawdziwe mity, legendy, fantazje o hipnozie, a także wyciszyć leki i obawy przed terapią hipnozą, które towarzysza różnym filmom i opowiadaniom.
W hipnozie terapeutycznej terapeuta pomaga wejść w stan, w którym pacjent rozluźnia się, odpręża, wycisza. Dopiero, gdy jest odpowiednio przygotowany, możliwe jest przeprowadzenie terapii z zastosowaniem wszystkich możliwych metod terapeutycznych, w tym psychoterapii, psychoanalizy, biostymulacji oraz tzw. bioterapii a nawet można wykonać masaż energetyczny i relaksacyjny".
W białostockim wydawnictwie Studio Astropsychologii ukazała się niedawno książka pod tytułem „Hipnoza i sen" autorstwa dr Andrzeja Kaczorowskiego znanego hipnoterapeuty.
- „W tej książce wyjaśniam między innymi, co można leczyć hipnozą i jakie są jej odmiany, omawiam przeżycia pacjentów, a także przybliżam nieznane dotychczas techniki hipnozy i moja metodę autorską (imagoterapia). Ta książka obala mity i błędne wyobrażenia o hipnozie."