Metro - dziennik

Masaż: relaks dla ciała i duszy

Masaż to jedna z najstarszych terapii na świecie. Znany był już w starożytnej Grecji i Rzymie. Rozmaite formy masażu stosowane również byty w Chinach i Egipcie. Ojcem współczesnego masażu był Pehr Henrik Ling. Ten szwedzki gimnastyk opracował podstawowe zasady tzw. masażu szwedzkiego, na którym opierają się stosowane dzisiaj techniki. O tych właśnie technikach terapeutycznych z doktorem Andrzejem Kaczorowskim, przewodniczącym Dolnośląskiej Izby Uzdrowicielskiej, rozmawia Jarosław Filipek.
 

Fragmenty artykułu p.t. „Masaż: relaks dla ciala i duszy” Wydawnictwo Wrocławskiej Gazety „METRO” Nr. 0/09/32 z dnia 1- 3.06.2001rok Str. 5

 
- Czym według Pana jest masaż?
- Masaż jest jedną z najprzyjemniejszych form terapii. Ma silne działanie relaksacyjne. W zależności od rodzaju, może działać uspokajająco lub pobudzająco.

- Jak wygląda masaż od strony technicznej?
- Polega on na uciskaniu, ugniataniu, głaskaniu i szczypaniu skóry. Dzięki temu usuwa się napięcie mięśni i rozgrzewa je, co zapewnia szybsze krążenie krwi. Można też przyśpieszyć przepływ limfy transportującej toksyny i dzięki temu oczyszczać, a nawet odchudzać organizm, usprawniając usuwanie złogów tłuszczów.

- W jakich przypadkach możemy polecać masaż?
- Masaż jest często stosowany jako uzupełnienie konwencjonalnego leczenia. Pomocniczo może być stosowany w przypadku chorób przewlekłych oraz podczas rekonwalescencji po atakach serca lub operacjach kardiologicznych. Jest to także idealna metoda rozładowywania stresów. Przynosi ulgę w dolegliwościach związanych z napięciem, niepokojem, depresją i bezsennością.

- Na czym polega lecznicze oddziaływanie masażu?
- Masaż stymuluje układ nerwowy, rozciąga i rozluźnia mięśnie i tkankę łączną, żeby zapewnić im elastyczność. Dzięki temu masaż pobudza krążenie krwi i limfy, polepszając krążenie tlenu i produktów przemiany materii w organizmie człowieka. Ponadto, wzmacniany jest układ odpornościowy, co zmniejsza naszą podatność na różnego rodzaju choroby. Tutaj trzeba zaznaczyć, że masaż stanowi również podstawę innych terapii, takich jak aromaterapia, shiatsu i fizjoterapia i stanowi ważny element medycyny chińskiej.

- Czy każdy człowiek może być masażystą?
- Dobrego masażystę powinny cechować cierpliwość, wyrozumiałość, chęć niesienia pomocy choremu oraz troskliwość. Zabieg masażu leczniczego powinien być dostosowany do wieku, stanu psychicznego i istniejących warunków fizjopatologicznych chorego. Charakter pracy masażysty wymaga pełnej sprawności fizycznej.

- Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonywania tego zawodu?
- Przeciwwskazaniami są na pewno: zaburzenia statyczne, zaburzenia równowagi, choroby alergiczne, astma oskrzelowa, niewydolność krążenia, niektóre schorzenia kręgosłupa oraz choroby układu nerwowego. Tutaj należy dodać, że od masażysty wymagana jest umiejętność sprawnej obserwacji reakcji miejscowej i ogólnej chorego na wykonywany zabieg. Często masażysta jest powiernikiem osobistych spraw chorego, co wymaga od fachowca taktu i konieczności zachowania tajemnicy zawodowej.

- Jak wygląda kształcenie dobrego masażysty? - Przygotowanie masażysty polega na nauczaniu anatomii opisowej, czynnościowej, fizjologii i fizjopatologii człowieka oraz psychologii z elementami pedagogiki. Takie przygotowanie teoretyczne daje podstawę do praktycznego nauczania i wykonywania masażu leczniczego. W Dolnośląskiej Izbie Uzdrowicielskiej przyjmuje dyplomowana masażystka, pani Agnieszka Kotwica posiadająca długoletnią praktykę w swoim zawodzie.

- Dziękuję za rozmowę.