Wrocławski Informator - dziennik

Hipnoza bez tajemnic

O hipnozie krąży wiele mitów i błędnych wyobrażeń. Mówi się często o działaniu magicznym, estradowym, polegającym na zniewoleniu człowieka. Hipnoza terapeutyczna jest stanem podobnym do snu, ale nie jest stanem fizjologicznym. W tym stanie pacjent słyszy wszystko co się do niego mówi i reaguje na polecenie terapeuty.
 

Fragmenty z artykułu pt. „Hipnoza bez tajemnic” - „Wrocławski informator, medycyna zdrowie i uroda” - nr 1 - maj 2002

 
Hipnoza nie jest terapią, jest jedynie narzędziem terapeutycznym, ułatwiającym uzyskanie rozluźnienia, całkowitego odprężenia oraz wyciszenia. Dopiero w takim stanie można przeprowadzić skuteczną terapię.
A jednak ludzie boją się hipnozy. Najczęściej obawiają się, że w czasie seansu stracą kontrolę nad tym co się z nimi dzieje. Pacjenci boją się, że będą na łasce hipnoterapeuty, że zdradzą jakieś wstydliwe sekrety. Tak jednak nie jest. Hipnoterapeuta nie może zmusić nikogo do działania wbrew jego woli organizm ludzki ma wystarczająco mocne mechanizmy obronne, aby nikt obcy go nie zniewolił.
Nie ma ludzi odpornych na hipnozę. Nikt nie jest przecież odporny na sen. Jest to jedynie problem psychiki. Problem, który można i należy rozwiązać. Najłatwiej hipnotyzuje się ludzi otwartych, mocno stojących na ziemi, np.: przedsiębiorców, dziennikarzy, aktorów. Nieco trudniej: zestresowanych, zamkniętych w sobie, słabych, z depresją i innymi zaburzeniami emocjonalnymi. Przyczyną trudności jest lęk przed utratą świadomości i przed zmianami.
Nasza świadomość koduje wszystko co potrzebne i nie potrzebne. Stąd też wynikają problemy emocjonalne, psychiczne, a nawet stany chorobowe. Nasza psychika nie radzi sobie z lękami, strachami z dzieciństwa, a nawet zakodowaną przez matkę czy opiekunkę, popularną Babę Jagę. Odczują to ludzie w depresji, którzy boją się pozostać sami w domu bez osoby towarzyszącej. Mogą oni nawet widzieć cienie i bać się ciemności.
Są to lęki przeniesione z dzieciństwa, kiedy byli straszeni, raczej w dobrej intencji, aby wymusić ich posłuszeństwo. Podczas hipnozy psychika, a właściwie podświadomość pokazuje nam obraz związany z jakimś ważnym czasem, tragicznym wydarzeniem. Dzięki temu możemy jej pomóc.
Podświadomość ze swoją pamięcią przypomina kasetę magnetofonową z nagraną muzyką lub tekstem. Jeśli któraś z informacji jest nieprawidłowa możemy ją nagrać jeszcze raz. Tym razem w sposób pozytywny.
Hipnoterapia jest najbardziej skuteczna przede wszystkim w chorobach psychosomatycznych, czyli tych, które łączą się jednocześnie z duchem i ciałem. Hipnoza pozwala złagodzić napięcia emocjonalne, lęki, stresy, fobie, apatię, agresję, wyleczyć anoreksję, bulimię, zmniejszyć nadwagę, usunąć bezsenność, bóle niewiadomego pochodzenia czy moczenia nocne. Hipnoza pomaga pozbyć się nerwic, głębokich depresji oraz problemów seksualnych. Służy też do wzmacniania pamięci, koncentracji i efektywnego uczenia się. Najszybsze rezultaty osiąga się u ludzi, którzy chcą się pozbyć nałogów. W ich psychikę koduję się niechęć do nałogu i chęć powrotu do zdrowego życia.
We Wrocławiu działa Dolnośląska Izba Uzdrowi-cielska, której głównym mottem działalności jest zasada: „po pierwsze nie szkodzić". Dlatego Izba stara się demaskować oszustów, szarlatanów, ludzi którzy nie mają żadnych uprawnień. Dba o dobre imię zweryfikowanych terapeutów, którzy chcą godnie reprezentowć swój zawód. Zainteresowani powinni zgłosić się do Dolnośląskiej Izby Uzdrowicielskiej w celu potwierdzenia swoich umiejętności.