Znane i Nieznane

Pomoc hipnozy w leczeniu chorób psychosomatycznych (2)

Przypadki chorobowe, w których hipnoza jest ogromnie pomocna. Sugestie lecznicze, nauka relaksacji i afirmacje zdrowotne ratują psychikę pacjentów przed wieloma schorzeniami. Wymienię tylko niektóre z nich..
 

Fragmenty z czasopisma „ZNANE i NIEZNANE” Nr. 7/2002. Wydawnictwa Łódz ul. Piotrkowska 45 p.t. „Pomoc hipnozy w leczeniu chorób psychosomatycznych” Część II


Alkoholizm: zahamowanie rozwoju osobowości i energii twórczej, która „idzie" w picie, które ma rozwiązać za nas wszystkie problemy. Występuje agresja wobec siebie, brak zaufania do siebie i złe kontakty z innymi.
Astma i alergie mogą być przejawem hamowanej rozpaczy w związku z konfliktem z matką. Tłumienie wyjaśnienia tej sprawy i ujawnienia prawdziwych uczuć powoduje nawet bardzo poważne zaburzenia dróg oddechowych. Pociąganie nosem markuje płacz u strachliwego dziecka (przechodzi w nawyk i alergię), potem taki katar pomaga uchronić się przed obowiązkami, szkołą.. Alergenami są często rzeczy, które towarzyszyły przykremu przeżyciu.
Bezsenność: jednym z jej powodów może być doświadczone lub wpojone skojarzenie ze śmiercią bliskiej osoby: „śpi jak zabity", „babcia zasnęła na zawsze". Zostaje to zakodowane w psychice i powoduje lęk przed zaśnięciem.
Depresja powoduje ogromne spustoszenie w systemie immunologicznym. Pacjent nie potrafi sobie radzić, twórczo fantazjować, wyobrażać coś pozytywnego, brak mu cierpliwości i chęci do „przetrzymania".
Histeria to ucieczka w chorobę, by unikać decyzji i bronić się przed wymaganiami otoczenia, obowiązkami; to nieumiejętność sprostania obowiązkom.
Impotencja i oziębłość płciowa: to często skutek nadmiernych wymagań u panów i lęków u pań. To złe opinie i nawyki wyniesione z domu (tabu), wpajana pruderia, lęk przed cielesnością, przed zbliżeniem, ciążą, brak pewności siebie.
Migrena: ludzie na nią cierpiący mają tendencje do obrażania się, rozpamiętywania krzywd, pragnienia zemsty; przy miesiączkach - to tłumienie gniewu i problemów seksualnych. Brak świadomości, że złość jest uczuciem naturalnym.
Nerwica lękowa: ma nieokreślone podłoże, nie dotyczy konkretnej sytuacji, stale hamuje lub blokuje działania w różnych sytuacjach życiowych. W tym przypadku działa kilka negatywnych bodźców, w czasie terapii trzeba próbować rozdzielić problem na kilka ścieżek: łatwiejszych i trudniejszych, rodzinnych i zawodowych i „obrabiać" je po kolei.
Nikotynizm: zastępcza czynność uspokajająca (zamiast np. ssania kciuka). Czasem rozwiązaniem jest uświadomienie pacjentowi, że zaczął palić w wieku kilkunastu lat, bo chciał być dorosły, a teraz już nie musi nikomu tego udowadniać. Rzucenie palenia jest łatwiejsze niż stan po rzuceniu (konieczne są sugestie).
Nowotwory: konieczne jest polepszenie stanu psychicznego, opanowanie bólu, wyobrażenia o zdrowiu, wzmocnienie sił samoleczących, pobudzenie apetytu (wpływ na uboczne skutki leczenia onkologicznego), zwiększenie woli życia. Są dowody na powstrzymanie choroby za pomocą hipnozy.
Poród: wcześniejsze sugestie obniżają ból, dają przyjemne oczekiwanie, prawidłowy oddech i parcie; sugestie przyspieszają opóźnione porody.
Rehabilitacja i rekonwalescencja: sugestie z osiągnięciem większego zakresu ruchu, przełamanie oporów, relaks mięśni, wyobrażenia o gimnastykowaniu nieruchomych części; zmiana nawyków myślenia na nowe: chcę to pokonać, muszę chodzić itp. wizualizowanie ruchów unieruchomionych części ciała, poruszanie i odblokowywanie wyobraźni
Żarłoczność, a przez to otyłość może być formą agresji wobec siebie lub nawykiem z dzieciństwa. Najpierw poczucie sytości jest nagrodą, potem uspokojeniem, wreszcie koniecznością, bez której życie staje się koszmarem. Słodycze to nagroda. Tłuszcz staje się tarczą ochronną przed ludźmi, światem (sposób na lęki). Obroną przed intymnością (wolę być nieatrakcyjny, hamulec seksualny). Jedzenie to okazywanie sobie samemu miłości, wypełnianie braków, zaspokajanie potrzeb.

Nasza psychika ma umiejętność stymulowania procesów leczenia nawet na poziomie biochemicznym. Myśli i obrazy kodują się w mózgu, za pomocą sugestii mózg się ich uczy i poprzez nerwy1 przekazuje pozytywne informacje do całego organizmu. Łagodna: energia uspokaja wszystkie układy i komórki, one zaś uczą się odporności. W czasie hipnozy problemy zostają; „przepracowane", a organizm „nauczony" nowych reakcji i zachowań. Pacjent w czasie trwania i po hipnoterapii może sam osłabić u siebie reakcje stresowe w organizmie.